Наслов:

БРОДВЕЈСКА НОЌ ВО СКОПЈЕ


Издадено на: 22.01.2010
Автор: Б. Нестороска
Периодика: Вест
Страна: 11

Програма:
увертирата од „Кандид“ на Бернштајн, арии, дуети и оркестарски композиции од најпознатите мјузикли на бродвејската сцена, како „Прекрасно“ од „Бакни ме, Кејт“, „Некаде преку виножитото“ од „Волшебникот од Оз“, „Ќе танцуваме ли?“ од „Кралот и јас“, „Нека влезат кловновите“ од „Мала ноќна музика“ на Сондхајм, „Невозможен сон“ од „Човекот од Ла Манча“, и заврши со увертирата од „Смешно лице“ од Гершвин
Учесници:
Македонска филхармонија, Тимоти Редмонд, Мајкл Скарсел, Тара Вендити

Клучни зборови:
2010 Б. Нестороска Мајкл Скарсел Македонска филхармонија Тара Вендити Тимоти Редмонд

Оригинален извадок:
Притиснете на иконата
за поголем формат