Наслов:

ИСПОЛНИТЕЛСКА ДИСЦИПЛИНА


Објавено на: 18.08.1984
Автор: Ратка Димитрова
Периодика: Нова Македонија
Број: 13497 | Страна: 7

Програма:
Предигра „Ла гаца ладра“ од Џоакино Росини, Симфонија бр. 9 „Од новиот свет“ од Антонин Дворжак, Арии од познати опери од Верди, Леонкавало, Чајковски, Лехар и соло песните „Гранада“, „Торна а Соренто“ и „Матината“.
Учесници:
Младински оркестар од Сан Диего, САД; диригент: Луис Кампиља; Алберто Мизрахи - вокал
Забелешка:
Охридско лето : концерт на Младинскиот оркестар од Сан Диего, САД

Клучни зборови:
арии Симфонија бр. 9 Од новиот свет Џоакино Росини 1984 Антонин Дворжак Младински оркестар од Сан Диего Верди Луис Кампиља Чајковски Алберто Мизрахи Ратка Димитрова Ла гаца ладра Лехар Леонкавало Гранада Охридско лето Торна а Соренто соло песни Матината

Оригинален извадок:

Притиснете на иконата
за поголем формат