Наслов:

ВО ЗНАКОТ НА ШОСТАКОВИЧ


Издадено на: 06.08.1981
Автор: Владо Чучков
Периодика: Вечер
Број: 5623 | Страна: 15

Програма:
Три пиеси за гудачи од Арканџело Корели, Концерт за виолончело и гудачи во B-dur од Луиџи Бокерини и Симфонија оп. 135 бр. 14 за сопран и бас од Дмитри Шостакович.
Учесници:
Камерен оркестар на РТС; диригент: Антон Нанут; Маргарита Мирошникова - сопран, СССР; Евгенија Владимиров - бас, СССР; Милош Млејник - виолончело, Словенија

Клучни зборови:
1981 Владо Чучков Охридско лето

Оригинален извадок:
Притиснете на иконата
за поголем формат