Наслов:

РЕДОК УМЕТНИЧКИ НАСТАН


Издадено на: 22.10.1967
Автор: Владо Чучков
Периодика: Нова Македонија
Број: 7554 | Страна: 4

Програма:
Предигра кон операта „Мајстор-пејачи“ од Рихард Вагнер, Концерт за пијано и оркестар бр. 2 оп. 23 од Едвард Мекдауел, Симфонија бр. 4 од Петар Илич Чајковски
Учесници:
Филхармонија на Лос Анџелес, САД; Зубин Мехта - диригент, Индија; Андре Вотс - пијано, САД

Клучни зборови:
1967 Андре Вотс Владо Чучков Едвард Мекдауел Зубин Мехта Концерт за пијано и оркестар бр. 2 оп. 23 Мајстори пејачи Петар Илич Чајковски Рихард Вагнер Симфонија бр. 4 Филхармонија на Лос Анџелес

Оригинален извадок:
Притиснете на иконата
за поголем формат