Наслов:

„СВРШУВАЧКА ВО МАНАСТИР“ ОД СЕРГЕЈ ПРОКОФЈЕВ НА СКОПСКАТА СЦЕНА


Издадено на: 01.05.1961
Автор: Бранко Каракаш
Периодика: Современост
Број: 5 | Страна: 496

Програма:
Опера „Свршувачка во манастир“ од Сергеј Прокофјев
Учесници:
Скопска опера; Ино Перишиќ - диригент; солисти: Фанка Икономова, Ана Липша-Тофовиќ, Артур Сурмејан, Благоја Петров-Караѓуле, Методија Илиевски, Димитар Маринов, Спирос Куфојанакис, Гого Трајанов, Калина Милошевска, Нони Жунец, Славка Михаилова, Стефан Демиров, Данчо Митревски, Димче Ѓорѓиевски, Панче Митревски, Марија Христова и др.

Клучни зборови:
1961 Ана Липша Тофовиќ Артур Сурмејан Благоја Петров-Караѓуле Бранко Каракаш Гого Трајанов Данчо Митревски Димитар Маринов Димче Ѓорѓиевски Ино Перишиќ Калина Милошевска Марија Христова Методија Илиевски Нони Жунец Панче Митревски Свршувачка во манастир Сергеј Прокофјев Скопска опера Славка Михаилова Спирос Куфојанакис Стефан Демиров Фанка Икономова

Оригинален извадок:

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.


Притиснете на иконата

за поголем формат