Наслов:

КОНЦЕРТНА ХРОНИКА


Издадено на: 08.04.1960
Автор: Владо Чучков
Периодика: Разгледи
Број: 8 | Страна: 849

Програма:
Фредерик Шопен: Концерт за пијано и оркестар во Е мол, Јоханес Брамс: Симфонија број 3 во Еф дур, Томислав Зографски: Симфониета, Моцарт, Брамс, Дебиси, Франк, Јохан Себастијан Бах: Чакона, Ѓузепе Тартини: Ѓаволски трилер, Роберт Шуман: Соната во Де мол, Чајковски, Шосон, Шимановски
Учесници:
Скопска филхармонија, Фимчо Муратовски, Снежана Муратовска, Варшавско камерно дуо: Тадеуш Вронски виолина, Владислав Шпилман пијано, Ајла Едуан виолина (Турција), Ладислав Палфи пијано,

Клучни зборови:
1960 Ајла Едуан Брамс Варшавско камерно дуо Владислав Шпилман Владо Чучков Дебиси Ѓаволски трилер Ѓузепе Тартини Јохан Себастијан Бах Јоханес Брамс Концерт за пијано и оркестар во Е мол Ладислав Палфи Моцарт Роберт Шуман Симфониета Симфонија број 3 во Еф дур Скопска филхармонија Снежана Муратовска Соната во Де мол Тадеуш Вронски виолина Томислав Зографски Фимчо Муратовски Франк Фредерик Шопен Чајковски Чакона Шимановски Шосон

Оригинален извадок:

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.


Притиснете на иконата

за поголем формат