Наслов:

МУЗИЧКА ХРОНИКА


Издадено на: 07.03.1960
Автор: Владо Чучков
Периодика: Разгледи
Број: 7 | Страна: 741

Програма:
Амилкаре Понкиели: опера „Ѓоконда“, Роберт Шуман: Карневал, Муцио Клементи: Соната опус 34, Франц Лист: Валс Мефисто, Клод Дебиси, Феликс Менделсон: Концерт за виолина и оркестар во Е мол, Беджих Сметана: Симфониска поема Влтава, Модест Петрович Мусоргски: Ноќ на голиот рид, Петар Илич Чајковски: Италијанско капричо,
Учесници:
Скопска опера, Злата Ќипико, Ана Липша Тофовиќ, Блага Видец, Методија Илиевски, Енцо Серини, Марио Ѓуранец, Ино Перишиќ, Алдо Чиколини, Скопска Филхармонија, Трајко Прокопиев, Бајрон Колазис на виолина, Ансамбл Танец,

Клучни зборови:
Алдо Чиколини Амилкаре Понкиели Ана Липша Тофовиќ Ансамбл „Танец“ Бајрон Колазис на виолина Беджих Сметана Блага Видец Валс Мефисто Енцо Серини Злата Ќипико Ино Перишиќ Италијанско капричо Карневал Клод Дебиси Концерт за виолина и оркестар во Е мол Марио Ѓуранец Методија Илиевски Модест Петрович Мусоргски Муцио Клементи Ноќ на голиот рид опера „Ѓоконда“ Петар Илич Чајковски Роберт Шуман Симфониска поема Влтава Скопска опера Скопска филхармонија Соната опус 34 Трајко Прокопиев Феликс Менделсон Франц Лист

Оригинален извадок:

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.


Притиснете на иконата

за поголем формат